13.7.10 024.jpg
Web, plný galerií rozličného umění Slovanů. Rád se pokochám, co kdo a jak dělá.
Webové stránky kamaráda, hranického malíře Jardy Jakubce.
Krásný web všestranného umělce z Hranic.
Kolega učitel, vícefunkční, s láskou k přírodním materiálům.
Stránky městyse kde žiji a kde se cítím doma, i když jsem se zde nenarodil.
Nejlepší kamarád a spolehlivý realizátor všech zakázek.
Autora obrazů osobně neznám, ale jeho obrázky jsou mi velice blízké. Tak nějak bych maloval, kdyby mi bylo dáno barevně malovat.

Povrchové úpravy

Takto upravuji většinu plastik i misek do interiéru a uvádím na plakátku, abych nemusel stále vysvětlovat.

 

 

VÝROBKY Z PŘÍRODNÍHO DŘEVA 

 

Vybírejte pohledem i dotekem, nebojte se vzít do ruky a pohladit!

 

Vybírejte, přebírejte a hlaďte!

Dřevo to má rádo!

 

Výrobky jsou povrchově upraveny napouštěním přírodními oleji a vyleštěny. Ztvrdlé oleje jsou uvnitř dřeva, zpevňují ho a odpuzují vodu.

Na povrchu není vrstva jako u laku, ale hladíte opravdu dřevo.

Nátěry: 1x přípravkem Harzol, 2x Wachsol (s včelím voskem) od fy.ADLER – Rakousko, nebo jiným voskový nátěrem, kterých naštěstí poslední dobou přibylo. Jen je třeba dbát na to, aby firma byla kvalitní a použít olejový nátěr dlr návodu.Následná údržba spočívá v utírání, leštění, nebo ošetření přípravkem na dřevo (třeba Pronto).
Nedoporučuji natírat pouze přírodním olejem, jak se někde udává. (Hlavně v dámských časopisech, ale i v kutilských, které se vzájemně kopírují bez hlubších zalostí a souvislostí.) Je to z toho důvodu, že samotný oej musí zaschnout, aby chránil, což trvá dosti dlouho a někdy ani nevyschne. mezi tím se ze dřeva vymyje. Hlavně lněný olej se ryche vymývá, používal se dříve, za socialismu, hlavně na okna, aby byla trochu chráněná, než se nanstalují do stavby a budu se natírat barvou. Dnes jsou okna řádně natřena z výroby. Jako napouštěcí je dobrý, ale neochrání povrch. U vnitřních věcí zase, třeba olivový olej i jiné, dost brzy zežluknou - je to prostě přírodní olej - a zapáchají. Teakový oej není špatný, ale ani on tu výdrž nemá, jako napouštěcí oeje. Ty kvalitní jsou složené většinou z několika druhů přírodních olejů (ze semen, stromů..) a je zde přidaná nějaká látka (v minimálním množství, několik desetin %), která způsobí že olej, který se dostane dovnitř dřeva a napustí ho, 
většinou do druhého dne zatuhne, vytvoří se dřevem jeden voděodoný celek, který se dá na povrchu vyleštit. Tolik moje zkušenosti, ale zuste sami!

-----------------------------------------------------------------------

!!!Dotýkat se povoleno!!!

  

Zakuste i další rozměr, o který by bylo škoda se ochudit. Dřevo lidský dotyk miluje, jeho posláním je lidem sloužit, těšit je a dodávat jim energii dotykem.

 

Chtěl bych Vás poprosit, aby jste v dílech nehledali žádné složitosti a velké umění. Je to jenom konfrontace mých pocitů a zkušeností s příběhem ve dřevě, při snaze uchovat nebo znásobit  jeho působení. Proto jsem poslední dobou začal pro dosažení požadovaného účinku používat i polodrahokamy, které příběh dřeva ještě lépe odhalí a znásobí. Zkuste si je zakrýt a porovnejte.

Nic z toho ale nedosahuje ani kousku nádhery slunce nebo přírody samé a ty nejsou také oficiálně brané jako umění.

Takže zkuste prosím potěšit oko, ostatní smysly i dušičku. Pokud se tak stane,  Vy získáte, já budu rád a dřevo nerostlo zbytečně.

----------------------------------------------

 

Zkoušel jsem hodně různých nátěrů. Nitro dobře zdůrazní barvu, rychle schne, ale nevydrží vlhký provoz. Polyuretanový lak (naposledy od fy.SIKENS - výborný, vodou ředitelný ) má dobré vlastnosti, ale nezdůrazní barevnost dřeva. Dřevo většinou zůstane barvou jako umělé. Pokud kombinuji nitro s polyuretanem, ne každé dřevo zareaguje dobře a může lehce "zmléčnět". Proto volím napouštění olejovými nátěry. Vytáhnou barvu, působí přirozeně a umožňují další zásahy a úpravy.

NÁTĚRY VENKOVNÍ:
Dlouhá léta jsem natíral venkovní lazurou HERBOL OFEPORING, potom vymysleli nějakou ekovariantu a nebylo to moc ono, ale ještě to šlo - barva se pomalu počasím "vyprašovala", všude stejně, po letech stašilo oprášit a znovu natřít. Potom najednou byla "nová formule" a lazura se chová jako ostatní, Udělá pěkný povrch, i lesklý a líbivý, ale kdekoliv se cokoliv stane, tak vznikne světlejší plocha, která už natrvalo zůstane odlišná od ostatního povrchu, i když se znovu natře. Je to jen takový film na povrchu, ne zcela spojený se dřevem a vsáklý dovnitř. Dozvěděl jsem se, že výrobu převzali Poláci a výsledek je tedy takový. Tak používám venkovní oleje, ale zatím ještě jsem nenašel nic tak kvalitního, jako byl původní HERBOL.
Ještě jsem se dozvěděl, ale ještě nikdy nerealizoval, že venkovní sochy řezbáři natírají nátěrem na napouštění dutin aut - RESISTINEM. Mírně ho zahřejí, dřevo ho dobře přijme a hlavně vydrží, na rozdíl od jiných venkovních lazur. Také cena při větších sochách není zanedbatelná.

Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one