13.7.10 024.jpg
Web, plný galerií rozličného umění Slovanů. Rád se pokochám, co kdo a jak dělá.
Webové stránky kamaráda, hranického malíře Jardy Jakubce.
Krásný web všestranného umělce z Hranic.
Kolega učitel, vícefunkční, s láskou k přírodním materiálům.
Stránky městyse kde žiji a kde se cítím doma, i když jsem se zde nenarodil.
Nejlepší kamarád a spolehlivý realizátor všech zakázek.
Autora obrazů osobně neznám, ale jeho obrázky jsou mi velice blízké. Tak nějak bych maloval, kdyby mi bylo dáno barevně malovat.

Bydlení v kouli

Někdy v devadesátých letech minulého století, inspirovaný čočkovitým, kruhovým a otočným domem z Francie, jsem dospěl k názoru, že ideální materiál je dřevo a ideální tvar koule. Pomohlo mi také, že jsem objevil firmu PERGOLA, která u nás začala s prodejem PUR lepidel, vhodných na ohýbané lepené nosníky. Jako životní praktik jsem dlouho neteoretizoval, ale dal jsem se do praktické realizace zahradního domku o průměru 6,5 metru a zastavěné kruhové ploše 16 metrů čtverečních. To abych vyhověl tehdejším předpisům, které povolovaly takovéto drobné stavby na ohlášení. Začali jsme v létě 1997 a pokračovali, když mi zbyly nějaké soukromé peníze.  Po jeho postavení jsem zjistil i jiné netušené výhody tohoto kulového prostoru a pomocí zateplení čedičovou vatou, jsem z něj udělal celoročně obytný, ekologický prostor (moderně environmentální). Odmítl jsem žít v igelitovém pytli a nutnost parozábrany, kvůli kondenzaci vodní páry v izolaci, jsem vyřešil jinak. Pomocí odvětrávání a setrvačných vlastností dřeva. Domek slouží jako obytné 1+1 bez problémů už šestým rokem, pro stálé denní bydlení, se vším všudy. Cena materiálu byla asi 250 tisíc Kč. Líbila se mi vždy soběstačnost lidí, hlavně Valachů, kteří všechny tyto věci zvládali sami. Zvládl jsem to tedy sám (kromě vody v plastu, oplátkou za jinou práci) společně se svými dětmi, které se ledacos při tom naučily.

Tepelná pohoda z krbových kamen, na jedno až dvě polínka denně, je nádherá, vnitřní prostor příjemný. Světelná pohoda přes čtyři spodní a dvě střešní okna je dobrá. Krásné jsou světelné změny při pochodu slunce kolem. Dokonalý je i prostorový poslech hudby - jste součástí vnitřku kulové "reprobedny". Samonosnost stavby i její tvar zaručují přirozenost ve vnějším prostředí. Pro vítr i sníh tento tvar skoro neexistuje, proto kouli oběhnou, ani příliš neochladí a slunce svítí na kouli skoro pořád stejně intenzivně - na stejnou velikost plochy. Stavba je ekologická nejenom použitými materiály, ale i provozem a stylem života. Dvě polínka dřeva, trochu el.energie na svícení úspornými žárovkami a el. bojler na noční proud. Voda, elektřina a odpady jsou napojeny na hlavní dům. Uvnitř jsou odděleny dveřmi pouze prostory šatny a sociálky (zde je WC, sprchový kout, umyvadlo, bojler, el.pračka). Ostatní prostor je nedělený. Má pouze svoje zóny. Předsíňovou, obytně - pracovní, kuchyňskou se stolem a klidovou místností v patře na odpočinek a spaní. Po zkušenostech z provozu můžu říct, že bych jinak dělal jen pár drobností, protože vše prakticky funguje. Snad místo dost pracujících desek z cetrisu sádrokarton pod kachličky.

Teoreticky, na papíře, mám i větší rodinný dům 5+1, který nemám prakticky odzkoušený, ale podle dosavadních zkušeností se domnívám, že by si zachoval všechny příznivé vlastnosti. Otočný dům, tak jak ho řeší francouzi, se mi nelíbí. Technicky to není až tak velký problém, ale připadá mi to nepřirozené a zbytečné. Slunce chodí krásně dokola samo.

Případné dotazy zodpovím, návštěvy provedu, pokud jim nevadí provozní nepořádek řezbáře, který vyznává názor, že dřevo není špína.  

Více vám snad napoví pár fotografií v galerii.

Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one