13.7.10 024.jpg
Web, plný galerií rozličného umění Slovanů. Rád se pokochám, co kdo a jak dělá.
Webové stránky kamaráda, hranického malíře Jardy Jakubce.
Krásný web všestranného umělce z Hranic.
Kolega učitel, vícefunkční, s láskou k přírodním materiálům.
Stránky městyse kde žiji a kde se cítím doma, i když jsem se zde nenarodil.
Nejlepší kamarád a spolehlivý realizátor všech zakázek.
Autora obrazů osobně neznám, ale jeho obrázky jsou mi velice blízké. Tak nějak bych maloval, kdyby mi bylo dáno barevně malovat.

Výroba betlému

Ukázka výroby hrubého tvaru sochy, tentokrát "černého vzadu", kterého jsem řezal z lípy, která rostla na vsi. Takže hned na začátku jsem si ztupil řetězy na obou pilách něčím uvnitř kmene. Byl to hřebík 20 cm dlouhý, zarostlý 10 cm uvnitř, který jsem pracně rozřezal po délce. Po nabroušení jsem "chytil" hřebík na čele druhé strany a další dva jsem těsně minul. Takže hodně zbytečné práce a hodina práce navíc. Naštěstí mi hotovou sochu kluci pomohli odvézt mezi ostatní, kteří vysychají. Pár fotek na památku poví víc.
Pokračování po záříjovém infarktu bylo pozvolné. Syn Vojta mi převezl budoucí svatou rodinu k dílně pod střechu stodoly, abych mohl dělat i v teple dílny a pomalu jsem řezal. Stihnu - nestihnu, bylo to jedno. Nejdříve frézkou a potom už dláty a dlátky, až do mojí plné spokojenosti. Jen dřevo nebylo až tak pěkné, jak bych si představoval. Neměl jsem ale moc na výběr, pokud jsem chtě ze zimní těžby, aby co nejméně pracovalo. Bylo z Velké u Hranic, z obce, ne z lesa. Průměry dobré, ale uvnitř zarostlé hřebíky z nějakých akcí před léty a také vnitřní utajené shnilé suky, na které jsem nečekaně někdy narazil a musel vyspravovat, jako praskliny, které se vytvořily vysycháním. Více je vidět na fotkách. "Modely" se dnes nejlépe shání po internetu a když si vyguglíte "vůl", objeví se vám všichni naši i cizí politici, jen ne hlava normálního vola, tak jsem musel přes krávu, která je ale taky skoro každá jiná. Problém je taky najít hezkou, jemnou ženskou tvář s oduševnělým výrazem. Všude se žena nabízí jako perspektivní, zmalovaná osoba s "roztrženou" hubou (omlouvám se), typ Borhyová. Pokud bych Marii udělal tak, vypadala by jako kur.a. Asi to něco vypovídá o době. Když jsem asi dvakrát v obchodě potkal mladou maminku s normálním jemným výrazem, hleděl jsem na ni jako úchyl a snažil se vystihnout, v čem je ten rozdíl. Vzpomněl jsem si mnohokrát na kamaráda Standu z vojny, který se živil a živí malováním. Když jsme po něm chtěli, ať nás to naučí, tak nám říkal, že to nic není, jen se musíme umět dívat a my jsme nevěděli, co po nás chce a co tím myslí. Už mi je to konečně jasné, že jak vím, co chci a v čem je rozdíl, už to zbývá jen udělat a to opravdu je jen drobný technický problém. Pokud ale nevidím rozdíl a nevím jak to udělat, způsob pokus-omyl je příliš zdlouhavý. Bylo mi tedy letos v rámci rehabilitace dáno dodělat "jádro" betlému a jestli Pán Bůh a jiné vesmírné bytosti dají, zbytek bych rád dodělal V roce 2017. Podle reakcí se betlém líbí, tak to je dobře, že to má význam i pro ostatní. Ještě nátěr - ten jsem dělal tónovacími napouštěcími oleji IR 01 a vrchní nátěr olejem do exteriéru LR 10. A na závěr - líbil se mi bonmot: "Chcete li Boha pobavit, seznamte ho se svými plány!" Domnívám se, že se mi už nejenom líbí, ale že jsem ho i trochu pochopil. Tak si to jen tak trochu rozvrhnu a netlačím. Žiju, prožívám a děkuji.
Čelo klády

Čelo klády

Kláda s hřebíkem
Postup

Postup

Co se skrývá uvnitř
Hřebík

Hřebík

Hřeb je větší než model
Pohled

Pohled

Model a skutečnost
Pomalu vpřed

Pomalu vpřed

Otočit, nakreslit a zase vyřezat
Zakuklenec

Zakuklenec

Maska vhodná do letního horka
Hrubý tvar

Hrubý tvar

Už se klube a začíná být vidět
Broušení

Broušení

Není to zábava, ale je to nutné k dobré práci.
Nastojato

Nastojato

Hotovo nahrubo, jen odvézt do garáže na sušení
Selfíčko

Selfíčko

Společné foto před odvozem - je třeba využít přítomnosti druhých, to nebývá často. A po třech hodinách řezání už moc sil většinou nezbývá.í
Kluci v akci

Kluci v akci

Fotit je mnohem lehčí, než to sám odvážet
Přes práh

Přes práh

Ještě kousek a je to na místě
Čekárna

Čekárna

O čem si asi povídají, než se na ně vrhnu a pokusím se jim dát takový tvar, a výraz, jaký cítím, že by měli mít, aby potěšili budoucí diváky.
Ušlápnutý Josef

Ušlápnutý Josef

Někdy je třeba si na práci došlápnout. Hlavně ale je třeba si šetřit záda polohou, ve které tělo tolik netrpí.
Přemístění

Přemístění

Čekání ve frontě
Prasklina

Prasklina

Při schnutí se dřevo zmenšuje a pokud tam je střed, musí prasknout. Někdy je to až 5 cm jako tady. Strojně to nejde, proto ručně vydlabat otvor a do něj vyrobit hranolek. Zalepit PUR lepidlem a zajistit svěrkami.
V sevření

V sevření

Než zaschne lepidlo, je třeba vložku přitáhnout svěrkami a potom opracovat s okolím.
Hlava po flámu

Hlava po flámu

Na hlavě je prasklina menší, protože má menší průměr, než suknice. Vyspravit se ale musí stejně.
Hlava otevřená

Hlava otevřená

U Marie se vzadu najednou objevil starý, zarostlý, dutý a vyhnilý suk po staré větvi. Dolů pokračovala výsušná trhlina, která je vpravo už vyspravená. Tady je vidět pravidelný otvor, podle kterého musím udělat vložku.
Vyspravená

Vyspravená

Vyspravená Marie čeká na opracování.
Hřebík

Hřebík

Takový hřebík se objevil po hrubém ořezání Ježíška. Ještě se ani nestačil narodit a už má v sobě hřeb. Asi cvičně, aby si zvykl, nebo spíše to něco naznačuje do budoucna, čili - všechno už je nějak dané.
Černý suk

Černý suk

Nic nenasvědčovalo, že by v tomhle kusu dřeva měla být nějaká vada. Obličej nahrubo a dobré, ale jak jsem řízl mezi oči, objevila se černá tečka, která se s hloubkou zvětšovala. Černý souček o průměru asi 6 mm, který šel kolmo dolů. Nezbylo, než vyspravit, jak je na fotkách.
Obkročmo

Obkročmo

Někdy to jde lépe, když si člověk při práci sedne. Tady to vycházelo obkročmo, doufám, že mi Marie odpustí!
Obličej Josefa

Obličej Josefa

Kyčle trochu trpí a zadek taky, tak jsem si podložil králičí vestu po stařence. U obličejů se stráví nejvíc času a ty hodiny je třeba strávit v přijatelné poloze.
Maria

Maria

Postavy "mluví" gestem a hlavně obličejem. Takhle si představuji Marii: Dívku, unavenou, trochu nejistou, ale odevzdanou s vnitřní radostí a duchovním rozměrem.
Josef

Josef

Vystrašený, ale šťastný a pyšný Josef.
Rodina

Rodina

Poprvé spolu jako rodina. Chtěl jsem se podívat, jestli "ladí" dohromady, jak jsem si představoval. Venku mrzlo, tak jsem musel natírat v dílně, aby oleje zaschly a šly vůbec používat.
Odvoz

Odvoz

16.12.2016 - odvoz na místo k zámku. Nic se nepoškodilo, pomáhali chlapi, kteří pracují pod obecním úřadem.
Hotovo

Hotovo

Na místě u zámku v Hustopečích nad Bečvou. Na podlahu zbyly nějaké větve z výzdoby.
Selfíčko

Selfíčko

Neodolal jsem, abych si nedal selfíčko se svatou rodinou, ale skromně jsem zůstal mezi svými.
Tři hlavy

Tři hlavy

Chtěl jsem být jak třetí hlava ze zdi, ale nějak jsem nebyl schopný složit zbytek těla tak, abych se vešel mezi ně. Holt si svoji pozici hlídají a nikoho tam nepustí.
ZVONÍK

ZVONÍK

ZVONÍK
zvoník

zvoník

zvoník
pastýř

pastýř

pastýř
pes a anděl

pes a anděl

pes a anděl
Stav 2019

Stav 2019

Vánoce 2019
25.12.2018 00:01:59
urbanpepik
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one